Araçlarda bulunan diferansiyeller yağsız kaldığında arıza durumuna geçebilir. Bu durumda diferansiyel tamiri yapılması gerekir. Genellikle arkadan itiş ve 4×4 araçlarda sık sık diferansiyel arızası görülebilir. Bu gibi durumlarda uzman kişiler ile çalışılması gerekmektedir. Diferansiyel tamiri fiyatları aracın marka ve modeline göre değişmektedir. Defransiyel tamiri yapacak servis veya ustayı bulduğunuz zaman tamir sonrası garanti verip vermediğini kesinlikle öğrenmelisiniz.

Diferansiyel arızası nasıl anlaşılır?

Diferansiyel, bir aracın dönmesini sağlayan cihazdır. Motordan gelen gücü dört tekerleğe dağıttığı için arabanızın en önemli bileşenlerinden biridir. Diferansiyel arızası, diferansiyelinizde bir şeyler ters gittiğinde, kilitlenmesine veya bozulmasına neden olduğunda meydana gelir. Her iki senaryo da şanzıman ve güç aktarma organları dahil olmak üzere aracınızın diğer parçalarına ciddi hasar verebilir. Neyse ki diferansiyel arızayı gerçekleşmeden önce tespit etmenin birkaç yolu vardır. Bunlar;

  • Vites değiştirdiğiniz tak diye bir vuruntu sesinin gelmesi
  • Aracın hızı arttıkça uğultuya benzer bir sesin de artış göstermesi
  • Diferansiyel bölgesinde aşırı yağ kaçaklarının bulunması
  • Aracınız hızlandığı sırada hissedilir bir şekilde titreşimlerin yaşanılması

Diferansiyel arızası birçok araba için büyük bir sorundur. Çünkü diferansiyel arabanın her zaman çalışması gereken mekanik bir parçasıdır. Başarısız olursa, araba ileri veya geri hareket etmeyecektir.

Araçta uğultu sesi neden olur?

Arabanızdaki uğultu sesi genellikle aşınmış bir diferansiyel dişli setinden kaynaklanır. Diferansiyel dişli takımı, araç dönerken veya viraj alırken aracın her bir tekerleğinin farklı hızlarda dönmesini sağlayan iki veya daha fazla vitesten oluşur. Bu dişliler genellikle aks tertibatını şanzımana bağlayan diferansiyel montajının içinde bulunur. Diferansiyel yuvası, torku şanzımandan aks tertibatına ileterek, bir aks üzerindeki her bir tekerleğin köşeleri dönerken veya yoldaki tümseklerin üzerinden geçerken farklı hızlarda dönmesine izin verir. Bu tarz bir sorun yaşadığınız zaman mutlaka hızlı bir şekilde tamircinize gitmeniz gereklidir.

Diferansiyel ömrü ne kadardır?

Standart olarak bir diferansiyel parçasının ömrü 100 bin km kadardır. Bu ortalama 4 yıllık bir süreye denk gelir. Ancak bu parçanın ömrü esasında aracı nasıl kullandığınıza bağlıdır. Yine aracınızın yıllık bakımını zamanında yaptırıp yaptırmadığınız ya da yağ değişimini düzenli olarak yaptırıp yaptırmadığınız da bu durumun belirlenmesinde etkilidir. Diferansiyel, tekerleklerin farklı hızlarda dönmesini sağlayan bir dişli kutusudur. Diferansiyel, gücü motordan tekerleklere dağıtarak daha fazla çekiş ve daha iyi yol tutuş sağlar.